Organizational Chart

Last update: 9/2018

Download a printable version of this page

Lee College Board of Regents

  • President: Dr. Dennis Brown
    • Executive Assistant to the President: Leslie Gallagher
      • Administrative Secretary, President’s Office: Brittany Stuessy
      • Part-Time Secretary, President’s Office: Danielle Allen and Lily Veliz
      • Internal Auditor: VACANT
      • Executive Vice President: Dr. Christina Ponce
    • Vice President of Student Affairs: Dr. Donnetta Suchon
    • Vice President of Workforce & Corporate Partnerships: Dr. Angela Oriano-Darnall
      • Vice President of Finance & Administration: Annette Ferguson
      • Vice President of Instruction: Dr. Veronique Tran
        • Dean of Academic Studies: Dr. Onimi Wilcox
        • Dean of Applied Sciences: Layton Childress
      • Dean of Huntsville Center: Donna Zuniga
      • Chief Information Officer: Dr. Carolyn Lightfoot
      • Director of Human Resources: Amanda Summers
      • Director of Marketing & Public Affairs: Susan Smedley
      • Athletic Director: Graeme Cox

Student Success, Student Affairs, Workforce & Resource Development

  • Executive Vice President: Dr. Christina Ponce
    • Administrative Secretary, Student Success, Resource Development & Workforce: Sagan Greenville
    • Administrative Secretary, Student Success: VACANT
    • Vice President of Student Affairs: Dr. Donnetta Suchon
    • Vice President of Workforce & Corporate Partnerships: Dr. Angela Oriano-Darnall
    • Executive Director of Foundation & Resource Development: Pam Warford
      • Administrative Secretary, Student Success, Resource Development & Workforce: Sagan Greenville
      • Director of Grant Management: Laurie Oehler
      • Grant Writer/Alumni Relations: Clarissa Martinez
      • Resource Development Specialist: Kerri Hurlbut
    • Executive Director of H.S.I. Initiatives: Victoria Marron
      • Activities Director: Daisy Aramburo
      • College Completion & Transfer Coach: Michael Pounds
      • Secretary, H.S.I. Initiative: VACANT
      • Success Coach: Jessica Thompson Falla
      • Title V Grant, Project Director: Diana Terry
    • Director of Institutional Research, Effectiveness & Planning: VACANT
      • Data Analyst: Rick Vaughn
    • Director of Recruitment & Student Career Services: Lena Yepez
      • Recruitment & Career Specialist Driver (Mobile Go Center): Keon Baldwin and Maleysia Henry
      • Recruitment & Outreach Specialist: Kerry McClahan, Melissa Valencia and VACANT
      • Secretary, Recruitment & Student Career Services: Tess Mitchell
    • Director of Student Success: VACANT
      • Lead Transition Specialist: Christi Hillier
      • Student Support Specialist: Penny Oyler
      • Transition Specialist: Thomas Juarez and Katie Marek
    • Education Center Manager: Wesley Wells

Student Affairs

  • Executive Vice President: Dr. Christina Ponce
    • Vice President of Student Affairs: Dr. Donnetta Suchon
      • Administrative Secretary, Vice President of Student Affairs: Christopher McClure
      • Associate Dean of Student Affairs: Dr. Rosemary Coffman
        • Counselor, Students with Disabilities: K-leigh Villanueva
          • Captionist/Secretary, Access Center: Cynthia Wood
          • Lead Sign language Interpreter: Kimberly Samuel
          • Sign language Interpreter: VACANT
        • Counselor, Veterans: Ehab Mustafa
          • Secretary, Veteran’s Center: Tiffany Winchester
        • Testing Specialist: Deborah Hardin
          • Testing Assistant: Faviola Bernal
        • Lead Counselor: Marissa Moreno
          • Academic Advisor: Kassandra Flores, NaJean Preiss, Sharon Sampson, Tyrone Smith, Mark Solis, Karla Swift and VACANT
          • Counselor: Marylou Ortuvia, Sarah Tidwell, Dana Woods and VACANT
          • Secretary, Advising/Counseling: Deyanira Charles and Dulce Hernandez
        • Director of Dual Enrollment: Tracy Steenholdt
          • Advisor, Dual Enrollment: Anna Espinoza and Savannah Wiggins
          • Secretary, Dual Enrollment: Tammy O’Neill
        • Director of Educational Opportunity Center: Dr. James Todd
          • Education Specialist: Shirley Dixon
          • Secretary, Educational Opportunity Center: Anjelica Gomez
        • Director of Financial Aid: Felipe Leal
          • Assistant Financial Aid Director: Rachel Oliver
            • Financial Aid Specialist II: Monica Bowie
            • Financial Aid Specialist I: Catherine Chisum, Janie Estrada and VACANT
            • Financial Aid Technician: Marjorie Edmonds and Patrice Richards
          • Information Service Specialist: Daniel Christie
            • Student Success Center Technician: VACANT
          • Registrar: Scott Bennett
            • Assistant Registrar: Dr. Carl Husband
              • Records Data Processor: Emily Eligon, Jamie Holloway, Janell Laubach, Terry LeBrock and Shree Pitre
              • Statistical Analyst: Laurie Cooper
              • Transcript Evaluator: Alissa Rincon
            • Perkins Grant Project Coordinator: VACANT
              • Technical Advisor: VACANT
              • Technical Career Navigator: VACANT
              • Secretary, Leeway: Brenda Garcia
            • Student Activities Coordinator: Mike Spletter
              • Secretary, Student Activities: Samuel Moseley
            • Student Services Support Grant, Project Director: Ashley Glenn
              • Advisor, SSS Grant: VACANT
              • Secretary, SSS Grant: Chad Sebastian

Workforce & Community Development

  • Executive Vice President: Dr. Christina Ponce
    • Vice President of Workforce & Corporate Partnerships: Dr. Angela Oriano-Darnall
      • Administrative Secretary, Workforce & Community Development: Kristy Zamagne
      • Director of Community Education: VACANT
        • Program Manager, Community Education: Lauren Oehler
        • Secretary, Community Education: VACANT
        • Adult & Travel Program Manager: Lynne Foley
      • Director of Workforce Development: Marsha Tuha
        • Director of Small Business Development Center: Steve McCorquodale
          • Secretary, Small Business Development Center: Karina Vera
        • Fulfillment Specialist: VACANT
        • H1B Ready to Work Grant, Project Director: DeShawn Pitre
          • Case Manager, H1B Ready to Work Grant: Dana Garnjobst
          • Recruiter, H1B Ready to Work Grant: Tasheira Taylor
          • Program Assistant: Kelli Hentges
        • Part-Time Program Manager, Healthcare: Jahnea Palfrey
        • Program Manager, Industrial: Lorah James
        • Project Director/Completion Coach, TWC Harvey Grant: Patricia Wells
          • Program Assistant, TWC Harvey Grant: Guadalupe Martinez
        • Director of Business Operations: Delma Garcia
          • Accounting Clerk: Manuel Garcia
          • Information Specialist: Taneisha Arvie
          • Registration Clerk: Christena Nightengale and Adriana Ocampo
        • ExxonMobil Grant Project Director: Kelly Dando
        • Marketing & Communications Coordinator: VACANT

Finance & Administration

  • Vice President Finance & Administration: Annette Ferguson
    • Administrative Secretary, Finance & Administration: Karen Seratt
    • Executive Director of Accounting: Julie Lee
      • Accountant, Accounts Payable: Gloria Skelton
        • Accounting Clerk: Amber Boyd and Berenice Ornelas
        • General Accounting Clerk: Kerri Hendricks
      • Accountant, Accounts Receivable: Pam Steyn
      • Cashier: Lauren Davis, Carrie Dornak and Myra Trevizo
      • Food Services Manager: Michelle Lewis
      • Grant Accounting Manager: Leisha Smith
        • Grant Accountant: Beverly Martinez
      • Payroll Manager: Rosetta Mourer
        • Payroll Specialist: Donna Troulliet
      • Director of Physical Plant: Mark Jaime
        • Auto Mechanic: Daniel Alanis
        • Custodian: Rosaura Almedares, Nohemi Arenas, Maria Chaires, Ruben Enciso, Gricelda Gallegos, Silvia Gamez, Roberta Harris, Nancy Impelluso, Josefina Lopez, Evangalina Madrigal, Dina Maldonado, Carole Marler, Maria Munguia, Roxanne Pena, Dolores Sanchez, Isidra Sanchez, Kimberly Simmons, Tomasa Sosa, Michael Taylor, Maria Torres, Rosalinda Vazquez, Bertha Vega, Jesse Williamson, Jesse E. Williamson, Kimberly Williamson and VACANT
        • Facilities Maintenance Technician: Andre Calhoun, Esteban Castillo, Gilbert Hinojosa, Antonio Juarez Jr., Nathan Martin, Luis Quinones and VACANT
        • HVAC Technician: Fred Bamberg, David Opatrny and Majorie Parker
        • Journeyman Electrician: Regulo Garcia and VACANT
        • Mover: Robert Martinez
        • Painter: Reynaldo Gonzalez
        • Roofer: Kenneth Kostka
        • Secretary, Maintenance: Teresa Minor
        • Secretary, Maintenance: Rosemary Hernandez
      • Director of Purchasing: Mike Sparkes
        • Buyer: Elizabeth Ramirez
        • Purchasing Clerk: Brandy Frames
      • Security Captain: Gilberto Velez
        • Sergeant – Security Officer: John Connor
        • Corporal – Security Officer: Clifton Arvie Jr. and VACANT
        • Security Officer: Monica Auzenne, Monica Boyd, Henry Collette Jr., Jamie Davidson, Earl Easton, Tammy Holloway, Larry Johnson, Paul Likambi, Zola Montana, Dianna Poullard, William Smith and VACANT
      • Shipping & Receiving Clerk II: Wayne Mathews
        • Shipping & Receiving Clerk I: Jim Campisi
          • Expediter: Jadale John

Learning & Instruction

  • Vice President of Instruction: Dr. Veronique Tran
    • Administrative Secretary, Vice President of Instruction: Sandy Basquez
      • Administrative Secretary, Vice President of Instruction/Honors: Jo Rodriguez
    • Dean of Academic Studies: Dr. Onimi Wilcox
      • Developmental Education Division Chair: Roshele Friudenberg
      • English & Humanities Division Chair: Dr. Jeffrey Clayton
        • Writing Center Director: JoLynn Sallee
        • Writing Program Coordinator: Jill Gos
      • International Education Coordinator: Nader Naderi
      • Kinesiology & Wellness Division Chair: Graeme Cox
        • Wellness Coordinator: Jason Summers
      • Math, Engineering & Sciences Division Chair: Jim Dobberstine
        • Math Lab Coordinator: Raul Arana
        • Science Lab Coordinator: Regina Barrera
          • Lab Assistant, Biology: Stacy Paris
        • Social & Behavioral Sciences Division Chair: Portia Hopkins
        • Speech, Lang. & Teacher Education Division Chair: Ray Whitlow Jr.
        • Visual & Performing Arts Division Chair: Sam Ortallono
      • Dean of Applied Sciences: Layton Childress
        • Allied Health Division Chair: Howard Bushart
        • Business Technology Division Chair: Dr. David Jaroszewski
        • Computer Technology Division Chair: Charles Ganze
        • Director of Nursing: Tracy Allen
        • Industrial Studies Division Chair/NCCER Liaison: Rod Hellyer
        • Process Technology Division Chair: Charles Thomas
        • Technical Lab Coordinator: VACANT
        • Technical Studies Division Chair: Richard Tunstall
      • Executive Director of Assessment & Accreditation: VACANT
      • Director of Library: Paul Arrigo
        • Librarian, Distance Education/E-Resources: William Mayer
        • Librarian, ILS/Technical Services: Sandra Brown
        • Librarian, Instruction & Faculty Liaison: VACANT
        • Library Technician I: Circulation: Gabriela Almaraz
        • Library Technician II: Procurement & Library Secretary: Brandi Case
        • Library Technician II: Circulation Coordinator: Davida Davis
      • Director of QEP: LeAnn Allison
      • Honors Coordinator: Georgeann Ward
        • Administrative Secretary, Vice President of Learning/Honors: Jo Rodriguez
      • Online Learning Coordinator: Dr. Laura Lane-Worley
      • First in the World Grant, Project Director: Monica Martinez
        • College Completion Coach: Vera Walker
        • Instructional Design Specialist: Rashmi Chhetri
        • Outreach & Recruitment Specialist: Sharon Guillory
        • Program Assistant, FITW Grant: Brittany Jaramillo

Academic Studies

  • Dean of Academic Studies: Dr. Onimi Wilcox
    • Administrative Secretary, Dean of Academic Studies: Dalia Carmona
    • Developmental Education Division Chair: Roshele Friudenberg
      • Secretary, Developmental Education & Learning Support: Wonda Collins
      • S3 Grant: Roshele Friudenberg
    • English & Humanities Division Chair: Dr. Jeffrey Clayton
      • Secretary, English & Humanities: Morgan Lockett
      • Director of Writing Center: JoLynn Sallee
      • Writing Program Coordinator: Jill Gos
    • Kinesiology & Wellness Division Chair: Graeme Cox
      • Secretary, Kinesiology & Wellness/Athletics/Speech, Languages & Teacher Education: Mollie Santana
      • Wellness Center Coordinator: Jason Summers
    • Math, Engineering & Sciences Division Chair: Jim Dobberstine
      • Secretary, Math, Engineering & Sciences: Oneida Gongora
      • Math Lab Coordinator: Raul Arana
      • Science Lab Coordinator: Regina Barrera
        • Lab Assistant, Biology: Stacy Paris
      • NSF Physics Grant: Tom O’Kuma
    • Social & Behavioral Sciences Division Chair: Portia Hopkins
      • Secretary, Social & Behavioral Sciences: Marian Stein
    • Speech, Languages & Teacher Education Division Chair: Ray Whitlow Jr.
      • Secretary, Kinesiology & Wellness/Athletics/Speech, Languages & Teacher Education: Mollie Santana
    • Visual & Performing Arts Division Chair: Sam Ortallono
      • Secretary, Visual & Performing Arts: Donna DeHoyos
      • Performing Arts Production Specialist: VACANT
    • International Education Coordinator: Nader Naderi

Applied Sciences

  • Dean of Applied Sciences: Layton Childress
    • Administrative Secretary, Dean of Applied Sciences: Charla McCrory
    • Allied Health Division Chair: Howard Bushart
      • Secretary, Allied Health/Computer Technology: Rachael Montgomery
      • Lab Assistant, Allied Health & Nursing: Gloria Burke
    • Business Technology Division Chair: Dr. David Jaroszewski
      • Secretary, Business Technology: Connie Owens
      • Lab Assistant, Open Computer Lab: Melinda Keeble
    • Computer Technology Division Chair: Chuck Ganze
      • Secretary, Allied Health/Computer Technology: Rachael Montgomery
    • Director of Nursing: Tracy Allen
      • Secretary, Nursing: Ivory JohnBaptiste
      • Admissions Assistant: Bea Ward
      • Data Technician: Jessica Schrock
      • Lab Assistant, Allied Health & Nursing: Gloria Burke
    • Industrial Studies Division Chair/NCCER Liaison: Rod Hellyer
      • Secretary, Industrial Education: Kristi Bowden and Rachelle Dodson
    • Process Technology Division Chair: Dr. Charles Thomas
      • Secretary, Process Technology: Iris Gonzales
    • Technical Studies Division Chair: Richard Tunstall
      • Secretary, Technical Studies: Phoebe Meguess
    • Technical Lab Coordinator: VACANT
    • Service Learning: Gregory Lattier

Huntsville Center

  • Dean of Huntsville Center: Donna Zuniga
    • Administrative Secretary, Huntsville Center: VACANT
    • Secretary, Huntsville Center: Christy Buxkemper, Glenda Clary, Jill Cufr and Cheryl Legg
    • Academic Studies Division Chair: Paul Allen
    • Technical Studies Division Chair: James Langley
    • Counselor: Felix Buxkemper
    • Desktop Support Technician: Henry Spikes and Kameron Thompson
    • Librarian: Valda Colson
    • Recruiter/Advisor: William Byrd, Tommy Crane and Robert Matthews
    • Transition Specialist, Title V Grant: Brandon Warren

Information Technology

  • Chief Information Officer: Dr. Carolyn Lightfoot
    • Administrative Secretary, Information Technology: Patty Rios
    • Information Security Compliance Analyst: VACANT
    • Instructional Media Specialist: Ramiro Torres
    • Learning Management System Administration: Paula Lee
    • Mailroom/Switchboard Operator: Karen Arey-Vasquez
    • My LC Help Desk Coordinator: Gabrielle Spriggins
    • Network Operations Manager: Tommy Sandoval
      • Network Support Specialist: Jim Evans
      • Telecommunication Specialist: Kenny Flock
      • Telecommunication Specialist: Joseph Steven
    • Oracle/PeopleSoft Enterprise Application & Database Administration: Rene Salinas
      • Database Administrator I: Richard Wilkins
      • Desktop Support Technician: Patricia Alves, Mitch Challenger, Mel Chu and Michael Nguygen
    • Programmer/Analyst: Walter McCandless and Troy Oehler
    • SharePoint Specialist: Shital Parikh

Human Resources

  • Director of Human Resources: Amanda Summers
    • Benefit Specialist: Amanda Stevenson
    • HR Specialist: Abbey Mourer

Marketing & Public Affairs

  • Director of Marketing & Public Affairs: Susan Smedley
    • Secretary, Marketing & Public Affairs: Deborah Matyear
    • Creative Services Manager: Nicole Lossie
      • Graphic Designer: VACANT
    • Digital Communications Manager: Christopher Coats
    • Public Relations Manager: VACANT
    • Web Services Manager: Roger Demary

Athletics

  • Athletic Director: Graeme Cox
    • Men’s Basketball Coach: Roy Champagne
      • Assistant Men’s Basketball Coach: Marcus King
    • Women’s Volleyball Coach: Danielle Essix
      • Assistant Women’s Volleyball Coach: Andrew Heffele
    • Secretary, Kinesiology & Wellness/Athletics/Speech, Languages & Teacher Education: Mollie Santana